Home / سخت افزار / چگونه ریبون مناسب با لیبل پرینترمان تهیه کنیم؟

چگونه ریبون مناسب با لیبل پرینترمان تهیه کنیم؟

تهیه ریبون مناسب دستگاه بسیار حساس است چرا که اولا ریبون انتخاب شده باید مناسب نیاز شما باشد و ثانیا جنس آن همان چیزی باشد که هم به دستگاه آسیب نزند و هم کار شما را راه بیندازد. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع ریبون

ریبون وکس “Wax Ribbon “
ریبون وکس رزین“WaxResin Ribbon“
ریبون رزین “Resin Ribbon”
ریبون سوپر رزین “Resin Premium Ribbon”

روش چاپ با انتقال حرارت (Thermal Transfer)، ماندگاری بیشتری در مقایسه با چاپ حرارت مستقیم (Direct Thermal) دارد. دلیل این امر استفاده از ریبون طی فرایند چاپ با روش چاپ انتقال حرارت می باشد. استفاده از ریبون برای دستیابی به یک چاپ ماندگار و با کیفیت الزامی است. اگرچه انتخاب ریبون مناسب با توجه به شرایط محیط، لیبل پرینتر و نوع کاربرد، امری مهم و تا حدودی مشکل است. راهنمای انتخاب ریبون برای کمک به شما اینجاست.
تنها کافی است این چند گام ساده را برای شناسایی ریبون مناسب طی کنید :

گام اول
مطمئن شوید که دستگاه لیبل پرینتر شما از روش چاپ انتقال حرارت پشتیبانی می نماید.
ریبون را تنها توسط چاپگرهای انتقال حرارت (Thermal Transfer) می توان به کار برد، چرا که لیبل پرینترهایی که تنها از روش چاپ حرارت مستقیم پشتیبانی می نمایند فاقد تجهیزات و اجزای مکانیکی داخلی برای نگه داشتن و استفاده از ریبون می باشند.

گام دوم
سایز مناسب برای ریبون را تعیین کنید.
ریبون ها دارای اندازه (طول و عرض) هستند.
عرض : لیبل پرینترها دارای عرض های متفاوتی می باشند، یک ریبون با عرض 6 اینچ قابل جایگذاری در لیبل پرینتری با عرض 4 اینچ نمی باشد. عرض ریبون شما باید کمتر و یا برابر با عرض لیبل پرینترتان باشد.
طول : طول ریبون تعیین کننده این امر است که چند اینچ توسط یک رول ریبون قابل چاپ است. به طور مثال یک ریبون با طول 244 اینچ قادر به چاپ 122 لیبل با طول 2 اینچ می باشد. لذا طول ریبون را با توجه به حجم پرینت انتخاب نمایید.

گام سوم
جنس مناسبی برای ریبون انتخاب نمایید.
ریبون وکس Wax : این ریبون مناسب ترین قیمت را در بین انواع ریبون ها دارا است. این نوع ریبون غالبا برای محیط های حمل و بسته بندی و همچنین برای چاپ بر روی تگ ها و لیبل های خرده فروشی ها به کار می رود. ماندگاری ریبون وکس در مقایسه با چاپ لیبل با روش حرارت مستقیم به طور قابل ملاحظه ای بیشتر می باشد. این نوع ریبون غالباً در کنار لیبل کاغذی پیشنهاد می شود. ریبون ها اغلب در رنگ مشکی تولید می گردند، اما اگر نیاز به چاپ رنگی دارید می توانید از ریبون های رنگی نیز استفاده نمایید.
ریبون وکس-رزین Wax-Resin : این جنس از ریبون ترکیبی از ریبون وکس و ریبون رزین بوده که در نهایت منجر به یک چاپ ماندگار و با کیفیت و مقاوم در برابر خراش می گردد. ریبون وکس-رزین غالباً در محیط بیرون و اموری همچون ردیابی اموال، انبارداری، ردیابی دستگاه های پزشکی کاربرد دارد. ریبون وکس رزین در کنار طیف گسترده ای از لیبل های کاغذی و لیبل های از جنس پلاستیک مانند PVC کاربرد دارد.
ریبون رزین Resin : ماندگار ترین نوع ریبون، ریبون رزین می باشد. ریبون رزین اغلب برای ردیابی اموال و محصولاتی که در معرض محیط های مختلفی هستند کاربردی می باشد. چاپ با ریبون رزین در برابر سایش، آّب و مواد شیمیایی، روغن و گریس مقاوم می باشد. ریبون رزین به طور معمول در کنار لیبل های از جنس پلاستیک و مقاوم همچون متال پیشنهاد می شود.

About modir